יום שלישי, 25 ספטמבר 2018
דף הבית  ñ חם מהשטח  ñ נוה: מי שמכניס פוליטיקה ללשכה – הורס אותה

נוה: מי שמכניס פוליטיקה ללשכה – הורס אותה

הדפס
3.6.2015
נוה: מי שמכניס פוליטיקה ללשכה – הורס אותה
המושב המקדים של כנס המחוזות עסק במעמדה של הלשכה * השר לשעבר ליבאי מזהיר: אם ההידרדרות תימשך – הכנסת תתערב בחוק הלשכה * השופט אלון: לא למנוע השכלה משפטית מכל מי שמעונין בכל

"ללשכת עורכי הדין יש תפקיד חשוב במערכת המשפט, אבל בקדנציה האחרונה היא איבדה את ירושלים – בראש ובראשונה את הכנסת". כך אומר (יום ד', 3.6.15) יו"ר ועד המחוז, אפי נוה, בפתיחת כנס המחוזות באילת.

הייתה שורה ארוכה של מעשי חקיקה שפגעה בנו, בשכרנו ובמעמדנו כמעט בכל תחום. זה קורה כי הלשכה הארצית נעדרת בכנסת, שממשיכה למחוקק ולעבוד. 25% מחברי הכנסת הם חברי כנסת; צריך להגיע אליהם ולהפעיל אותם", אמר נוה. לדבריו, כאיגוד מקצועי יכולה הלשכה לקבל שיתוף פעולה מכל הסיעות בכנסת, ולכן "מי שמכניס פוליטיקה ללשכה – הורס אותה".

בנוע לתדמית המקצוע אמר נוה, כי יש להשוות אותו למקצועות כגון רפואה וראיית חשבון, בהם שיעור המעבר הוא פחות מ-50%. במשפטים יש שנת התמחות, "בחינה מצחיקה שאינה משקפת ידע" עם שיעור מעבר של למעלה מ-80%, "ואז נשלחים לשוק עורכי דין עם רישיון להורג – לייצג לקוח שעלול לאבד את חרותו או את רכושו". נוה מציע לצמצם במחצית את מספר הסטודנטים ולחייב אותם בהכשרה מקצועית-מעשית במסגרת תואר שני. "איכות השירות המשפטי נמצאת בירידה מתמדת, כי ההכשרה אינה מספקת", קבע.

נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, יוסף אלון, התייחס לרמתם של עורכי הדין. "באופן טבעי, אם אתה מכשיר 400-300 עורכי דין בשנה ואתה צורך מהם תנאי סף של יכולות גבוהות, ודאי הרמה הגבוהה יותר. מצד שני, אני לא חושב שהפתרון הוא למנוע לימודים ממי שרוצה ללמוד משפטים. זו השכלה בסיסית חשובה ביותר לחברה כחברה. מי שלמד משפטים יהיה עובד ציבור טוב יותר וכלכלן טוב יותר. ודאי שהרמה היא אחרת, אבל לא בזה יימדד הכל".

שר המשפטים לשעבר, פרופ' דוד ליבאי, אמר שהבעיה המרכזית היא שיש מכללות למשפטים בהן "כרטיס הכניסה הוא שכר הלימוד בלבד. צריך לחזור ולבדוק את ההסכמה של מכללות מסוימות. צריך לאפשר ללמוד, אבל צריך לשמור גם על הרמה". ליבאי קרא ללשכה להגן על בג"ץ, הוועדה למינוי שופטים והדמוקרטיה, אך טען שעל ראש הלשכה להימנע מהבעת דעותיו האישיות אלא את אלו שתגבש המועצה הארצית ברוב גדול, תוך הימנעות מנקיטת צד במחלוקות פוליטיות.

ליבאי, שהיה חבר בוועדת פרוקצ'יה שהמליצה על רפורמה מרחיקת לכת בלשכה, אמר שהמצב הנוכחי מובנה בגוף הלשכה בשל האפשרות של יצירת גופים לעומתיים. הוא הזהיר, שאם תימשך ההידרדרות – הכנסת תתערב בחוק לשכת עורכי הדין "בצורה שלא תהיה לטובת הלשכה".

מנכ"ל משרד המשפטים, אמי פלמור, סבורה שאולי דווקא משום שהשרה איילת שקד אינה עורכת דין – יש סיכוי שהיא תפעל ותעשה את הדרוש לשינוי פני הלשכה. זאת, לאור האכזבה שהביעו חלק מן הדוברים בפאנל משרי המשפטים הקודמים – יעקב נאמן וציפי לבני – שלא ביצעו רפורמות בלשכה.