יום שלישי, 25 ספטמבר 2018
דף הבית  ñ חם מהשטח  ñ שקד: הפרקליטות צריכה לקבל ביקורת כתחקיר

שקד: הפרקליטות צריכה לקבל ביקורת כתחקיר

הדפס
4.6.2015
שקד: הפרקליטות צריכה לקבל ביקורת כתחקיר
 

הרצוג: צריך לחשוב איך מונעים חזרה על כשלי פרשת פישר * הנשיאה נאור: שיתוף הפעולה עם הלשכה חשוב * דנינו: ישראל אינה מושחתת; יש שחיתות

 שרת המשפטים, איילת שקד, מצהירה (יום ה', 4.6.15) בכנס מחוזות לשכת עורכי הדין שתשמור על מערכת המשפט – לצד מספר נושאים המצריכים תיקון.

בנוגע לנציבות הביקורת על הפרקליטות אמרה שקד, כי היא מודעת לחששותיהם המוצדקים של הפרקליטים ולאיומים עליהם בבית המשפט, שאותם יש למגר. לדבריה, "גם גוף חשוב כמו הפרקליטות צריך לקבל כל ביקורת כתחקיר. מצד שני, אין לאפשר מצב בו מתלונן יפרסם את שמו של פרקליט כדי להכפיש אותו".

על לשכת עורכי הדין אמרה שקד, כי היא מצויה במשבר משילות קשה המצריך שינוי מעמיק, והיא מתכוונת לעסוק בכך בשבועות הקרובים. עוד אמרה, כי יש צורך בחקיקה כדי לבלום את תופעת המסתננים, שהולכת וגוברת, "כי כל מה שהם צריכים זה סולם כדי לקפוץ מעל הגדר".

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אמר שפרשת פישר היא "יום הכיפורים של מערכת המשפט. יש כאן ליקוי מערכתי. קרה פה משהו איום ונורא. זה לא בושה לבוא ולומר, גם במשטרה ובפרקליטות: היה פה ליקוי מאורות ענק וצריך לחשוב איך מונעים אירועים כאלה, כי הציבור מאבד את אמונו במערכת". הוא הביע התנגדות להוספת פוליטיקאים לוועדה למינוי שופטים, והזהיר שכל איום על המערכת – משתק אותה.

 מנהל בתי המשפט, מיכאל שפיצר, הביאה את ברכתה של הנשיאה מרים נאור (שהחליטה ששופטי העליון לא ישתתפו בשל הקרבה לבחירות בלשכה). נאור הדגישה את הצורך בשיתוף פעולה בין מערכת בתי המשפט לבין הלשכה, ועמדה בהקשר זה על עיקריה של התוכנית המקיפה להתייעלות בתי המשפט.

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, אמר: "שימו בצד את העיתונים, ואני מלא גאווה. תראו את השירות לאזרח". הוא תקף את התקשורת, שלדבריו אינה מדברת על "מגמות ודברים חיוביים" כגון העובדה שבשנת 2014 היו ערכי הפשיעה נמוכים ביותר מזה עשור. עוד אמר, כי המשטרה נלחמת בשחיתות ללא משוא פנים ותוך התעלמות מרעשי רקע רבים. לדבריו, ישראל אינה מושחתת, אך יש שחיתות שפושה במוסדות שלטוניים מקומיים וארציים.

פרקליט המדינה, שי ניצן, דחה את דבריו של הרצוג על פרשת פישר וקבע שאין מדובר בכשל מערכתי, שכן "בכתב האישום אין אף מילה על מעשים של פרקליט בפרקליטות. יחד עם זאת, כיוון שאנחנו כפרקליטים אמורים לצפות מעצמנו הרבה יותר מאשר כל אחד אחר, הוריתי למשטרה לבדוק כל טענה וטענה שמועלית לגבי רות דוד בהיותה פרקליטת מחוז, והבדיקה תמוצה עד תום. גם במשטרה יש רב-פקד שכבר אינו שוטר, ובכל מערכת של 30,000 איש יהיו כשלים".

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, ציין שריבוי המשפטנים בין חברי הכנסת – 23 בכנסת החדשה – אינו ערובה לחקיקה חיובית בעיניהם של עורכי הדין. לדבריו, קולה של הלשכה אינו נשמע בכנסת כבעבר, ועליה להשמיעו לא רק בענייניהשלה אלא גם בנושאים רחבים יותר.

יו"ר ועד מחוז ת"א, אפי נוה, הזהיר, כי הצפת המקצוע ומעמדם של עורכי הדין – ובכללם שכר הטרחה שלהם – מאיימים על עריכת הדין. "זוהי הסכנה הגדולה ביותר איתה מתמודד עולם המשפט כיום", טען. "לא מדובר על שכר או כבוד, אלא על סכנה ממשית למקצוע האמון על שמירת החוק ויישומו". לדבריו, ההצפה מביאה לכך שרבים מעורכי הדין אינם מתאימים למקצוע, דבר המביא גם לכך שבמחוז תל אביב לבדו יש 3,000 תלונות נגד עורכי דין.