יום שני, 24 ספטמבר 2018
דף הבית  ñ חם מהשטח  ñ לבני: להציב כללים אתיים למלחמה בשחיתות

לבני: להציב כללים אתיים למלחמה בשחיתות

הדפס
4.6.2015
לבני: להציב כללים אתיים למלחמה בשחיתות
 

לבני: להציב כללים אתיים למלחמה בשחיתות

ניצן: ערן מלכה לא ייצא פטור בלא עונש * סויד: אגיש הצעת חוק למניעת פעילות מאכערים * סלומינסקי: להילחם בשחיתות דרך החינוך 

"כדי לבער את השחיתות השלטונית צריך להציב כללים אתיים ברורים לכל אלו שאין להם את המצפן הפנימי של 'כך לא ייעשה' שצריך להיות לכל איש ציבור בישראל". כך אומרת (יום ה', 4.6.15) ח"כ ציפי לבני, במושב על שחיתות ציבורית בכנס מחוזות לשכת עורכי הדין.

בהקשר זה קראה לבני למחליפתה, איילת שקד, לאמץ את כללי האתיקה לשרים אותם הגישה ביומה האחרון בתפקיד, ואת הצעת החוק להגדרת עבירת הפרת האמונים שגם אותה הגישה. עוד אמרה, כי יש להקפיד על שקיפות בכל מוסדות הציבור, במיוחד בהעברות כספים. "אידיאולוגיה לא צריכה חושך; שחיתות צריכה אותה", אמרה. היא טענה, כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנסה להשתלט על התקשורת – ולתקשורת יש חשיבות רבה במאבק בשחיתות.

פרקליט המדינה, שי ניצן, אמר: "מי שחושב שהיום הידיים נרפות במאבק בשחיתות – שיסתכל ברשימת התיקים שאנחנו מנהלים עכשיו". בהתייחס למו"מ עם רב-פקד ערן מלכה אמר ניצן, כי בכל מקרה – הוא לא ייצא פטור בלא עונש, שכן לדעת הפרקליטות הוא ראוי לעונש חמור מאוד, "ולצד זה ייתכנו הסדרים אחרים". הוא הביע תקווה שלא יימצא שרות דוד עברה על החוק בהיותה פרקליטת מחוז.

ד"ר דורון נבות סבור, כי המאבק בשחיתות נמצא בירידה, בין היתר בשל שינוי במדיניותם של היועץ המשפטי לממשלה ומשרד מבקר המדינה. הוא אמר, כי ישראל אינה מדינה מושחתת, אם כי הוא מאמין כיום למערכת אכיפת החוק פחות מאשר לפני חמש שנים, שכן לדעתו היא מפעילה שיקולים פוליטיים וזרים.

השר לשעבר רוני בר-און שב ומתח ביקורת על שמונת חודשי המאסר שנגזרו על אהוד אולמרט בפרשת טלנסקי, באומרו שהיה מקום להסתפק בשישה חודשי עבודות שירות. לדעתו, ההבדל נוגע מנקמתו של בית המשפט באולמרט על כך שנאלץ לדון בפרשה בפעם השנייה. לצד זאת אמר בר-און, כי הפרקליטות לוחמת בשחיתות ויש לברך אותה על כך.

ח"כ רויטל סויד הודיעה, כי תגיש הצעת חוק למניעת פעילותם של מאכערים. היא קראה לבדוק עד תום את החשדות כלפי רות דוד מתקופת היותה פרקליטת מחוז תל אביב. סויד צדיקה את הענישה הנוספת לאולמרט ואת עונשו החמור של צבי בר (5.5 שנות מאסר), באומרה שעל בית המשפט להעביר מסר בנושא המאבק בשחיתות.

יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ ניסן סלומינסקי, אמר, כי יש ניצול לרעה של האפשרות לחסל קריירה של איש ציבור על ידי פרסום חשדות נגדו וצילומו. לדעתו, המשימה המרכזית אינה כיצד להילחם בשחיתות אלא למנוע אותה, והדרך היא חינוך שיכול למנוע 90% מהאירועים.