יום שלישי, 25 ספטמבר 2018
דף הבית  ñ חם מהשטח  ñ יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג: השרים רומסים את הדמוקרטיה

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג: השרים רומסים את הדמוקרטיה

הדפס
8.9.2015
יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג: השרים רומסים את הדמוקרטיה

תערובת של מחיאות כפיים וקריאות בוז לנואם המרכזי בפתיחת ועידת המשפט *
הרצוג: נגמר עידן צ'אושסקו בפוליטיקה הישראלית

 

הממשלה אינה מתפקדת ולכן עניינים רבים מנוהלים בידי בתי המשפט, היועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה ושומרי סף אחרים – אומר (יום ג', 8.7.15) יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין. הרצוג היה הנואם המרכזי במושב הפתיחה של הוועידה, לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביטל ברגע האחרון את השתתפותו.

 

הרצוג טען, כי כל שרי הממשלה הנוכחיים רומסים את הדמוקרטיה – איש בדרכו: "שרת המשפטים מאיימת על בג"ץ, שרת התרבות סותמת פיות, ראש הממשלה שהוא שר התקשורת פוגע בחופש הביטוי", אמר. דבריו התקבלו בתערובת של מחיאות כפיים וקריאות בוז. הרצוג הגיב בכעס, וטען שמי שקורא לו בוז – נותן את ידו לנורמות פסולות.

 

הרצוג מתח ביקורת על השינוי התכוף של חוקי יסוד על פי צרכים נקודתיים. "כאשר האזרח הקטן רואה שהממשלה שלו מכופפת את החוק לצרכיה, הוא אומר לעצמו: גם לי מותר". הרצוג הרים את קולו כאשר דרש לנהל דיונים פתוחים, באומרו ש"נגמר עידן צ'אושסקו בפוליטיקה הישראלית", באומרו שתרבות הדיון הנוכחית מובילה לכך ש"בסוף מגיע המטורף עם האקדח".

 

הרצוג תקף את נתניהו על היעדרותו מהוועידה, באומרו שהממשלה אינה יכולה להתייחס לעולם המשפט כאל פילגש. הוא הוסיף: "כאשר מאיימים על בית המשפט העליון בבולדוזרים, כאשר מאיימים על שופטים וצריך להצמיד להם שומרים – משהו חולה מאוד בחברה שלנו, וצריך לעצור את זה כבר בהתחלה".