יום שלישי, 25 ספטמבר 2018
דף הבית  ñ חם מהשטח  ñ "עורכי דין מדריכים להגיש תלונות כזב"

"עורכי דין מדריכים להגיש תלונות כזב"

הדפס
23.6.2016
"עורכי דין מדריכים להגיש תלונות כזב"
עו"ד ששי גז העלה טענה קשה כלפי חלק מעמיתיו – וקיבל גיבוי מראש מדור נפגעי עבירה במשטרה * השופט צחי עוזיאל הגיב: צריך לשלוח לכלא עורכי דין כאלה

עורכי דין מדריכים לקוחות כיצד להגיש תלונות כזב במסגרת סכסוכים במשפחה – מאשים (23.6.16) עו"ד ששי גז. דבריו זכו לחיזוק מצידו של ראש מדור נפגעי עבירה, סגן-ניצב דב ברקוביץ. סגן נשיאת בית משפט השלום בתל אביב, צחי עוזיאל, הגיב באומרו, כי אם יש ראיות לכך – יש לשלוח את אותו עורך דין למאסר בפועל. השלושה דיברו ביום עיון של ועד מחוז תל אביב והוועד המרכזי.

ברקוביץ ציין, כי במקרים רבים יש מי ששולח את המתלוננים ומדריך אותם מה לומר, וכי בדיעבד טוענים מתלוננים כאלו שהם הגישו את התלונות בעצת עורכי דינם. "מי שלא מכיר את המציאות הזאת, עוצם את העיניים", קבע. בשל הדרכה זו, הסביר, לא תמיד ניתן לגלות במהירות שמדובר בתלונת שווא.

"לחוקרי המשפחה לפעמים יש הרגשה שמשהו [פסול] עומד מאחורי התלונה, אבל לרוב קשה לקבוע שמדובר בשקר", הסביר ברקוביץ. "אם תהיה תלונה והנילון יוכיח שהוא בכלל היה בחו"ל, ואנחנו לא נפתח תיק על תלונת כזב – זו תקלה שלנו". עוד אמר, כי כמעט כל התיקים וכתבי האישום על הודעות כזב בין בני הזוג - הם נגד נשים, בשיעור גבוה בהרבה מאשר בכלל נושא הודעות הכזב.

גז אמר, כי מעולם לא נתקל בהעמדה לדין על שקרים בבית המשפט, כולל על שקרים בוטים. "האזהרה של בית המשפט לעד, היא סתמית ומס שפתיים. שוטר שמרביץ, מעיפים אותו מהמשטרה; שוטר שבית משפט קובע שהוא שקרן, הדברים הכי חמורים בעולם – מקדמים אותו, כי למשטרה יותר נוח עם שוטרים שמעיזים", האשים. "אני רוצה לראות שוטר אחד שהועמד לדין על עדות שקר".

לדברי גז, "הפרקליטות מפחדת להעמיד לדין מתלוננות שמשקרות, כי הן חוששות – אולי בצדק – שלא יהיו מתלוננות בתיק הבא. ברור לי שברוב המקרים לא צריך להעמיד לדין, אבל יש מקרים שאישה לוקחת על עצמה משימה להרחיק את הגבר מהבית, כי המשטרה מוציאה אותו אוטומטית. אין סנקציות נגד הנשים הללו". גז גילה, כי ידוע לו שיש עורכי דין שנותנים ייעוץ כיצד להגיש תלונות שווא והוא היה אף עד לכך. "עורכי דין כאלו – צריך להעיף אותם מהמקצוע", קבע.

השופט עוזיאל אמר, כי "המשטרה די מסננת תיקים כאשר מדובר בעדות מול עדות ואין ראיות תומכות, ובהליכים המקדמיים יש בהרבה מקרים הסדרי טיעון. אם בכל תיק של אלימות במשפחה תידלק נורית, נחליש את התלונות האמיתיות", הדגיש עוזיאל. עוד אמר, כי יש להעמיד לדין עורך דין שמדריך להגיש תלונת כזב ולשלוח אותו למאסר בפועל.