יום שלישי, 25 ספטמבר 2018
דף הבית  ñ חם מהשטח  ñ הכנ"ר, דוד האן: אפשרית הקפאה בלי בעל תפקיד

הכנ"ר, דוד האן: אפשרית הקפאה בלי בעל תפקיד

הדפס
9.8.2016
הכנ"ר, דוד האן: אפשרית הקפאה בלי בעל תפקיד
האן יוצא נגד הקישור האוטומטי של הקפאת הליכים ומינוי בעל תפקיד, שלדבריו מביאה חברות גדולות "ללכת סחור סחור" כדי להימנע מהקפאה גם כאשר הדבר נחוץ

הקישור בין צו הקפאת הליכים לבין מינוי בעל תפקיד אינו אוטומטי, וייתכנו מקרים של הקפאה ללא מינוי שכזה – סבור (יום ב', 8.8.16) כונס הנכסים הרשמי, פרופ' דוד האן, בקורס בנושא חדלות פרעון שהוא מעביר במחוז תל אביב. לדעתו, יש לבחון כל מקרה לגופו, משום שיש מקרים בהם אין צורך במינוי של בעל תפקיד.

לדעת האן, התנהלות השוק מלמדת, שהוא רואה את הקפאת ההליכים כהולכת יד ביד עם מינוי בעל תפקיד, ולכן היו מקרים בהם נעשו מאמצים ניכרים כדי להימנע מהקפאה. כך היה באפריקה-ישראל בשנת 2009, כך היה בדלק נדל"ן וכך היה באי.די.בי אחזקות בשנת 2012. במקרה האחרון, העיר האן, למעשה בוצעה הקפאת הליכים מבלי לקרוא לה כך, רק בשל החשש מפני מינוי בעל תפקיד.

גם במקרה של אלביט הדמיה, נמנעה החברה מלבקש הקפאת הליכים כאשר ביקש בנק הפועלים לממש את השעבוד שנרשם לטובתו על נכסיה – וזאת למרות שזהו מקרה מובהק בו האינטרס של החברה הוא לבקש הקפאה. במקום זאת, אמר האן, פנתה החברה לבית המשפט וביקשה צו שימנע את המימוש – והכל כדי להימנע ממינוי של בעל תפקיד.

האן התייחס גם לפנייתה של מגה לבית המשפט בשנת 2015, כאשר יצרה את ההסדר הראשון וגם היא לא ביקשה הקפאת הליכים, מחשש שמינוי בעל תפקיד יאפשר למשכירי סניפים להשתחרר מההסכמים. "אף אחד לא יבקש את זה רשמית, אלא יילכו סחור סחור, כי אף אחד לא רוצה בעל תפקיד. מי אמר שיהיה בעל תפקיד? – הניסיון והפרקטיקה של כל השנים, כאשר תמיד היה בעל תפקיד בצמוד להקפאת הליכים", הוסיף.

האן המשיך ועבר לעניינה של רבוע כחול, שעודנו תלוי ועומד בבית המשפט. הוא ציטט מתוך הבקשה של החברה, לאפשר לה לעכב תשלומים לנושיה, ואמר: "לפי מה שלימדו אותי כשהייתי סטודנט, זו בקשה להקפאת הליכים" – אך גם כאן נמנעה החברה מבקשה מפורשת שכזאת. בתשובה להערה מן הקהל, לפיה בית המשפט עוצם את עיניו ומאפשר זאת, אמר האן: "בית המשפט הוא שיצר את הקישור הראשוני הזה, שגורם לכמה וכמה חברות שאינן קיקיוניות ללכת סחור סחור. אולי זו סיבה לעצור ולחשוב".