יום שלישי, 25 ספטמבר 2018
דף הבית  ñ חם מהשטח  ñ המשטרה: אל תשלמו לתוכנות כופרה

המשטרה: אל תשלמו לתוכנות כופרה

הדפס
13.9.2016
המשטרה: אל תשלמו לתוכנות כופרה
 ראש יחידת הסייבר הארצית: יש מקרים בהם אנחנו נותנים פתרונות למקרי כופרה * השופט בני שגיא: צריך להתאים את הענישה למציאות של עבירות הסייבר

ראש יחידת הסייבר הארצית במשטרת ישראל, סגן-ניצב מאיר חיון, קורא שלא לשלם למי שסוחטים כספים באמצעות תוכנות כופרה. הוא דיבר (יום ב', 12.9.16) בערב עיון של מחוז תל אביב, בנושא ההגנה על מידע דיגיטלי.

 

לדברי חיון, המגמה של ההאקרים היום – בניגוד לעבר – אינה רק להזיק, אלא "יש לנו את הכוח להשחית; בואו נעשה קופה על הדרך". זו מגמה עולמית, הוסיף, והמשטרה מנצלת את העובדה שזו בעיה בינלאומית ומשתפת פעולה עם מדינות אחרות כדי ליצור מכפיל כוח. חיון ציין, כי מקרים רבים של כופרה יימנעו אם המשתמשים ישאירו עותק נכון של החומרים שלהם. עוד אמר, כי המשטרה עשויה לתת לאזרח עצה כיצד לטפל בכופרה בה נתקל, לרוב – להפנות אותו פתרונות חינמיים.

 

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא, אמר שאין לצפות מבתי המשפט לתת פתרון לבעיות הסייבר. "אנחנו נקודת הקצה. אנחנו לא באמת נותנים פתרונות. האכיפה נותנת 95%. היכולת שלנו כבתי המשפט להגן על הנורמות היא ביצירת קווים מסוימים, וכולנו מגיבים באיטיות. קשה לבנות על מערכת בתי המשפט, על מגבלותיה".

 

השופט שגיא ציין, כי נושאי סייבר מופיעים בתיקים רבים: "בתיק ייבוא סמים נאלצתי לשמוע קבצי קול שהועברו בווטסאפ, ואין לך דרך להתמודד עם זה אלא אם אתה מקדיש כמה שעות ושומע: הלו, מה נשמע, ער, לא ער, מתי אתה מגיע. אנחנו נצטרך לשדרג את עצמנו בידע; השופטים יצטרכו לעבור את התהליך שעוברים השוטרים והפרקליטים. הדור הצעיר של השופטים ודאי יתמודד עם הסוגיות הללו בשמחה".

 

השופט שגיא הוסיף: "נצטרך להתאים את הענישה למציאות החדשה. אני בספק אם מתחמי הענישה של גניבה רגילה מתאימים לגניבת זהות באינטרנט. לא צריכה להיות נורמה לעולם האינטרנטי מול העולם האמיתי, ולצערי אני רואה שזה כן קיים – למשל בפגיעה בשום הטוב. הנורמות שאנחנו מאוד מקדשים בחוץ, צריכות להיות אותן נורמות שנקדש בעולם האינטרנט".