יום שלישי, 25 ספטמבר 2018
דף הבית  ñ חם מהשטח  ñ נוה נגד חילוט נרחב של כספי נאשמים

נוה נגד חילוט נרחב של כספי נאשמים

הדפס
26.9.2016
נוה נגד חילוט נרחב של כספי נאשמים

טוען: אין היגיון בכך שהמדינה תממן את הגנתם של עבריינים
* פרקליטת מחוז ת"א: היו מקרים שכספים לייצוג שימשו לצרכים אחרים


ראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה, יוצא נגד חילוט כספיהם של נאשמים ויצירת מצב בו בשל כך נאלצת הסניגוריה הציבורית לייצג אותם. לדבריו (25.9.16), הוא נדהם לגלות שראשי ארגוני הפשע החשודים בפרשת 512, מיוצגים על חשבון המדינה, למרות שהיו להם כספים לממן עורכי דין פרטיים – עד שאלו חולטו בידי המדינה.

פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), עו"ד ליאת בן-ארי, הסבירה, כי מבחינה ציבורית – אין להשלים עם כך שכספי עבירה ישמשו להגנה מפני אותם אישומים עצמם. היא גם עמדה על מצבים בהם כספים ששוחררו לצורכי ייצוג, שימשו לצרכים אחרים של הנאשמים. נוה הגיב בהצהירו, כי הוא אישית יחתום על כתבי אישום אתיים, בהם תדרוש הלשכה לשלול את רשיונותיהם של עורכי דין שיפעלו בצורה כזאת.

נוה המשיך וציין את המקרה של רונאל פישר, ממנו חילטה המדינה מיליוני שקלים – וכעת הוא טוען שאין לו מימון להגנתו, ולכן נאלצה הסניגוריה הציבורית ליטול את המשימה על עצמו. נוה מסר, כי ידון על הנושא (יום ג', 27.9.16) עם שרת המשפטים, איילת שקד. הוא דיבר בהשקת ספרו של עו"ד אריק גרובר "אחריות המייצג בדיני המס".

נשיא לשכת רואי חשבון, יזהר קנה, עמד על ריבוי המקרים בהם רשויות המס מגיעות אל המייצג במקום אל הנישום – והדגיש שאינו מדבר על מקרים בהם ברור שהמייצג הוא הנושא באחריות. "הרבה יותר קל לבוא לרואה החשבון. הוא הרבה יותר לחיץ, הוא הרבה יותר מפחד מההשלכות, יכול להיגרם לו נזק גם במישור המשמעתי", הוסיף. "יש לנו מקרים שמועצת רואי חשבון לא מרשיעה את מי שהורשעו בבית המשפט, כאשר לדעתנו לא נעשה איתו דין צדק".

קנה הזהיר, שהחקיקה המחמירה עם המייצגים – כגון בנושא הלבנות ההון – תגרום לכך שהם יתרחקו מהלקוח, וכך לא יוכלו להעמיד אותו מראש על פעולות בעייתיות. הוא הביע את בטחונו שייעשה תיקון בנושא זה, באומרו שהיא מהווה עשיית-יתר – לאחר שנים בהן ישראל לא טיפלה כיאות בנושא ההלבנות והייתה נתונה ללחצים בינלאומיים משמעותיים לפעול.

נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, עמד על הסמכות לחלט את רכושם הפרטי של המייצגים - כאשר ייתכן שלאחר שנים הם ייצאו זכאים. הוא הביע תקווה שיעלה בידי הלשכות לשכנע את משרד המשפטים לשנות חקיקה זו, ואם לא - לעשות זאת דרך חברי הכנסת. גינדי הצטרף לקנה בקריאה להעניק לרואי החשבון וליועצי המס חיסיון בייעוץ בתחום המס, בדומה לחיסיון עו"ד-לקוח.