יום שלישי, 25 ספטמבר 2018
דף הבית  ñ חם מהשטח  ñ פרקליטת מיסוי וכלכלה: מייצגים מבצעים במכוון עבירות מס

פרקליטת מיסוי וכלכלה: מייצגים מבצעים במכוון עבירות מס

הדפס
26.9.2016
פרקליטת מיסוי וכלכלה: מייצגים מבצעים במכוון עבירות מס

ליאת בן-ארי: אנחנו נתקלים ביותר ויותר מקרים בהם מייצגים בתחום המס "מתבלבלים" ולא יודעים את הגבול * סמנכ"ל רשות המיסים: תדעו שהלקוחות מקליטים אתכם

יותר ויותר מייצגים בתחום המס פועלים במכוון תוך ביצוע עבירות – אומרת (יום א', 25.9.16) פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ליאת בן-ארי, בהשקת ספרו של עו"ד אריק גרובר "אחריות המייצג בדיני המס" בלשכת עורכי הדין.

בן-ארי עמדה על ההתלבטות האם להעמיד לדין את הנישום או את המייצג, ולצערה – בתיקים רבים נתקלת הפרקליטות בכך ש"המייצגים 'מתבלבלים' ולא יודעים מה הגבול. אני אומרת 'מתבלבלת' במרכאות; הם כמובן יודעים היטב מה הם עושים ולמה הם עושים את זה.

"הפסיקה גם מבססת את נושא ההסתמכות. כמעט בכל התיקים אומר הנישום: פניתי לרואה החשבון או לעורך הדין, הוא נתן לי חוות דעת ולפיה פעלתי. בנקודה הזאת אין לנו ברירה אלא להגיע למי שנתן את העצה הזאת, ולהבין מדוע ועל סמך מה נתן אותה".

בן-ארי עמדה על פסק הדין בפרשת פיקסל, בו קבע בית משפט השלום שלא היה מקום להעמיד לדין את רואי החשבון בעוד הנישומים לא הועמדו לדין. היא הבהירה, כי המחוזי אמנם זיכה את רואי החשבון – אבל מנימוקים אחרים, וקבע שלפרקליטות יש שיקול דעת האם להעמיד לדין רק את המייצג. בן-ארי הדגישה, כי הפרקליטות מתייחסת ביתר חומרה למייצג, משום שהוא יודע יותר מהלקוח ומשום שהאכיפה משמעותית יותר בדרך זו.

עוד הזכירה בן-ארי את ההלכה בנוגע לטענת ההסתמכות ואת התנאים להסתמכות על ייעוץ מקצועי. בין היתר ציינה, כי חוות הדעת של המומחה חייבת להיות בכתב. "קורה שאנחנו מבקשים לראות אותה בכתב, ובדרך כלל כשאנחנו מבקשים משהו אנחנו מקבלים אותו – ואז מציגים לנו חוות דעת שהתאריך שלה הוא יומיים לפני השימוע", סיפרה.

בתשובה לשאלה הדגישה בן-ארי, כי אם המייצגים משקפים לרשויות המס את כל האמת – "ואני מדגישה: את כל האמת" – הם לא ישאו באחריות פלילית. עוד אמרה, כי הרחבת חובות הדיווח לפי חוק איסור הלבנת הון, דווקא תקל על המייצגים – משום שיוכלו לומר ללקוחותיהם: "זה לא שאני חושד בך, אלא אני חייב לשאול". היא קראה למייצגים לסרב לטפל בלקוחות כאשר אינם מקבלים תשובות מספקות, "כי זה אולי יגרע לקוח זה או אחר, אבל זה ישמור עליכם".  

סמנכ"ל החקירות ברשות המיסים, רון חכם, אמר: "אנחנו מאוד רוצים לתת פריבילגיה למייצגים. אלא מה? היום כל אדם יכול להיות חוקר פרטי ולעשות הרבה מאוד דברים ובחינם. באים אלינו נחקרים ואומרים: תן לי את הפלאפון שלנו ותשמע מה רואה החשבון יעץ. ואז סומרות שערותינו ואין לנו ברירה אלא לזמן אותו לחקירה באזהרה. תדעו שמקליטים אתכם ומתעדים אתכם וביום שחור מצטטים אתכם. כשמגיע אלינו נחקר/בלש ומציג בפנינו דברים – אנחנו לא יכולים להתעלם מהם".